Kniha novinářky Sabiny Slonkové s názvem "Spis Rath" by patrně neznamenala nic převratného a novátorského, kdyby... kdyby vyšla dejme tomu za rok. Po ukončení soudního líčení a vynesení rozsudku. Tak, jak tomu u napínavé literatury z českého krimipolitického příšeří bývá. Ohlédnutí, výčet důkazů, uvedení do souvislostí, shrnutí, a nějaká ta dráždivá, nedopovězená záhada mezi řádky, aby mohlo dojít i na druhý díl.
Pulty knižních domů se však pod přepisy odposlechů prohnuly ve chvíli, kdy je případ velmi živý, šetření v plném proudu, titulní hrdina je držen ve vazbě, jeho obhájci loudí podrobnosti, a s úplným "spisem Rath" se nemohli seznámit ani poslanci, rozhodující o jeho vydání policii. A nyní jsou jeho výňatky dány všanc soudcům z lidu, jako zboží.
V tomto ohledu jde o přelomový počin, jenž překupnictví s veřejně nedostupnými informacemi otevírá nové obzory. Investigativec, napájený spolehlivým pramenem, si přivlastňuje výlučné materiály, opentlí je několika dojmy, a výsledek vrhne na trh. Kdoví, kam tato metoda zajde. Časem by se nemusely zpeněžovat jen pokoutně sebrané policejní spisy, ale v konečné fázi třeba i žhavé zprávy tajných služeb. Brožované ve slevě, s ex-libris a v koženém přebalu pak pro pěstěné, kmotrovské prsty. Šuškanda zlých jazyků beztak tvrdí, že tento obchod již dávno kvete, proč jej tedy nedemokratizovat a nestanovit jasná pravidla?
Těžko říci, nakolik bude příběh o úplatném hejtmanovi úspěšný. Šímrák tuzemský si totiž, pokud jde o odposlechy, uvykl na jistou úroveň poskytovaných služeb, v níž je počítán autentický projev. Vždyť... co může nahradit osobní kavárenskou zpověď mladé poslankyně o jejích píchavých dovednostech? Nebo hovor primátora Prahy na téma, "co ještě je třeba cinknout, aby bylo cinknuté úplně vše?". Pouhé písemné přepisy se těmto zážitkům jen tak nevyrovnají.
Ačkoliv se o to Slonková statečně snaží... (soudě ze seriálu ukázek jejího domovského serveru aktualne.cz). Dialogy například doplňuje přesvědčivým popisem intonace, zabarvení a síly hlasu, motivací, jakož i okamžitého citového rozpoložení odposlouchávaných. Je znát, že se do čteného textu naplno položila, vcítila se do děje, a umí jej zprostředkovat i méně vnímavým, aby si spolu s ní (a zavčasu) utvořili Názor.
Prodejnost knihy zatím nelze předvídat.
Prodejnost autorky byla stanovena na 199Kč (vč.DPH).
no, když mohl John slyšet při četbě šustění... K-k.
OdpovědětVymazatDavid Ráth je jediným důkazem, jak současná vláda, policie a soudy tvrdě
OdpovědětVymazata nekompromisně bojují s korupcí, v duchu hesla " padni, komu padni " O tom,
co se zveřejní v průběhu vyšetřování, nebo před rozhodnutím soudu, rozhodne zase
jenom vláda, policie a soudy. Komu se to nelíbí, dopadne jako Ráth. Nebo Lessy,
když bude mít víc štěstí. To by tak hrálo, myslet si co chceme. Třeba, že je
Ráth vězeň této vlády.
K-k.: Dodnes mi vrtá hlavou, jaké citoslovce policie do přepisu použila... :).
OdpovědětVymazatrybářka: nevím, jestli je Rath vězněm vlády. Jen mi nejsou po chuti způsoby paní Slonkové. Pro novinářku, která se dostane i "nestandardní cestou" k závažným skutečnostem, aby je zveřejnila, bych měl pochopení. Pokud je ale pokroutí a zobchoduje, s novinářskou etikou to - dle mého - nemá nic společného. ZB.
Kdo může vyhodnotit, co je a co není pokroucené ? Co sleduje novinář, pokud se
OdpovědětVymazatpustí do takového projektu, jakým kniha o Ráthovi je ? Divné spíš přijde, že policie i státní zástupce nešetří, proč dostala novinářka povolení studovat materiál v
neveřejném a neukončeném vyšetřování případu, zvláště pak, trvá-li vazební důvod
pro obžalovaného z důvodu možného ovlivňování svědků.
Slonková se nezdá být ani úplatným, ani novinářskou etiku postrádajícím, žurnalistou.
Ukázky, které jsem četl, "vyhodnocuji" přinejmenším jako nevěrohodné - píše s v nich totiž o věcech, které nemohou být patrné z pouhého přepisu odposlechu. Přinejmenším jde tedy o domýšlení (když ne pokroucení) děje... Netvrdím, že Slonková je úplatná, slovo "prodejnost" jsem použil, protože způsob zveřejnění mě ujišťuje v tom, že jejím prvotním záměrem není informovat, ale vydělat. Nebo si alespoň "udělat jméno". ZB.
VymazatVydělat si a zároveň si udělat jméno, bývá většinou prvotním a někdy i jediným záměrem autorů knih. Informovanost občanů pak zajišťují reportáže sdělovacích prostředků. Každá z těchto dvou činností má
Vymazatsvůj odlišný úkol. Ukázky z připravované knihy, jsou jenom ukázky, které se striktně nedrží faktů. A ani nemusí.